adekomimar 3 Takipçi | 65 Takip
Kategorilerim

Teknoloji

İş Hayatı

Diğer İçeriklerim (76)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (3)
20 08 2010

ADEKO 10 ÇIKTI

 

 

ADeko X ile Gelen Yenilikler

 
 
 
Fotogerçekçi görüntü kalitesi teknolojik anlamda zirveye çıktı
 
Katalog çekimlerine bile gerek bırakmayacak kalitede çıktı alınabiliyor. ADeko'nun hem kendi klasik render motorunda geliştirmeler yaptık hem de dünyada en yaygın kullanımda olan VRay render motoru ile de entegre ettik. Çıktı örnekleri fazla lafa gerek bırakmıyor. Günümüz itibarı ile dünyada bundan yukarısı yok. Nokta.

Işık çeşitleri arttı; son derece gerçekçi güneş simülasyonu yapılabiliyor ve 1-2 tane alansal ışık ile profesyonel fotoğrafçılara taş çıkartacak görüntüler elde edebiliyorsunuz. İsterseniz çizdiğiniz herhangi bir nesneyi ışık kaynağı olarak da tanımlayabiliyorsunuz.
 
 
Render bittikten sonra ışık ayarlarıyla anında oynama
 
Hem yazılım anlamında hem de donanımın bütün özelliklerini kullanabilme anlımında program üzerinde ciddi geliştirmeler yaptık. Bilgisayarınızda bulunan tüm işlemci ve çekirdekler render işleminde kullanılabiliyor. Bu da işlem süresinin hemen hemen aynı oranda kısaltılması demek.

Üstelik, kaplama bittikten sonra tekrar render almaya gerek kalmadan çizimdeki her bir ışığın şiddeti ile ayrı ayrı oynayabiliyorsunuz: Süre 1 saniye!
 
 
Render'a yakın görüntü kalitesinde tasarım imkanı
 
Modül yerleştirdiğimiz çalışma ekranında da görsel kalitede çok dramatik gelişmelere imza attık. Bu ekranda gölge, yansıma, spot ışık, köşelerde loşluk gibi görsel efektler içeren gerçekçi görüntüler ekran kartı üzerinden saniyenin altında oluşturulabiliyor. Böyle zengin bir tasarım/çizim ekranınında çalışmak her zamankinden keyifli hale geldi.
 
 
Dünyada bildiğimiz kadarı ile henüz bu kaliteye bu hızla ulaşan başka bir dekorasyon/tasarım programı yok.
 
Üç boyutlu özel gözlüklerle müşterilerinizi büyüleyin
 
Özel 3 boyutlu gözlüklerle müşterilerinize evlerine pencereden içeri bakıyormuş hissini verebilirsiniz. Büyülenen müşterinin gözü başka bir şey görmez! Rakiplerinizin 10 adım önüne geçersiniz. (Not: 'Shutter glass' gözlük, 100Hz veya üzeri frekansta bir monitör/LCD ekran ve uygun bir ekran kartı gerektirir)
 
 
 
Dinamik ölçülendirme
 
Çalışma anında ister plan ister cephe isterse de perspektif görüntü içerisinde çalışırken tek tuşla ihtiyaç duyulan bütün ölçüler dinamik olarak görünebiliyor.

Dinamik ölçülendirme sayesinde, modül yerleştireceğiniz boşluk ölçüleri sürekli gözünüzün önünde.
 

 
Kapı ve Pencere Silme
 
Kapı ve pencereler silinince, duvardaki boşluk tamir ediliyor.
 

 
Kolon ve kirişler
 
Kolon ve kirişler, aynen modül ve pencereler gibi perspektifte görünüşte dahi duvar üzerinde gezdirilerek yerleştirilebiliyor. Yerleştikten sonra detay ölçüler girilebiliyor.
 

 
Malzeme atama kuralları ve filtreleri
 
Bayilik ağına sahip firmalar, bayilerinin firma sistemine uygun ve hatasız malzeme (kapak, kulp, renk) kombinasyonlarında proje göndermelerini garanti altına alman bir filtreleme işlevi geliştirdik. Bu sayede, firma izin vermediği sürece bayinin, örneğin, modern bir kapağa klasik bir kulp takma ihtimali engellendi.
 

 
Diğer gelişmeler
 
 • 2009 formatı dahil güncel dwg formatlarını açabiliyorsunuz. (Not: 2010 formatı bir sonraki ara güncellemede geliyor).
 • Kaydırma ve zum hızı arttı.
 • Otomatik Güncelleme işlevi geldi. Artık programda veya kütüphanelerde bir güncelleme olduğunda program internete bağlı iseniz güncellemelerden isiz otomatikman haberdar edecek, onayınız halinde ise güncellemeyi gerçekleştirecek.
 • Çoklu dil desteği geldi. Seçenekler > Gösterim > Dili Değiştir diyerek farklı bir dil'e geçiş yapabilirsiniz. (Şimdilik sadece İngilizce dili tam olarak tercüme edilmiş durumda).
 • Büyük dosyalarda açma, kaydetme ve çalışma hızında da ciddi hızlanmalar oldu.
 • Tüm CAD komutları simge halinde arayüze eklendi. Herhangi bir düğme bandı üzerinde sağ tıklayın CAD düğme bantları listesi önünüze gelsin.
 • Uzaktan Destek'te kulaklık ve mikrofon desteği geldi.
 • Antet sayfasında vitrinlere içlerine çift tıklayarak geçebiliyorsunuz.
 • Katı modelleme modülünüz olmasa da çizimdeki katıları hem görebiliyorsunuz hem de taşıma kopyalama gibi işlemler yapabiliyorsunuz.
 • Dosya kurtarma işlevi geldi. Sabit diskteki bir hatadan dolayı çiziminiz zarar görse dahi, program çizimdeki kalan sağlam veriyi kurtarabiliyor.
 • "Çok Gizli" çizimleriniz mi var? Çizim dosyalarınızı sadece sizin belirlediğiniz parolayı bilenlerin açmasını sağlayabilirsiniz. (Dosya > Yeni adla kaydet ... > Parolayla koru)
 • Çizimdeki modüller üzerinde sesli not düşebiliyorsunuz. Klavyeden SESLİNOT komutunu girmeniz yeterli.
 • Projeyi PDF olarak basıp karşı tarafa gönderebilirsiniz. PDF ile birlikte 3 boyutlu DWF ve DWT şablon dosya formatı da kullanılabilir. Dosya menüsünden "Dönüştür kaydet"e girin ve dosya türü olarak istediğiniz formatı seçin.
 • Projeye metin eklerken çok daha gelişmiş özellikler kullanabilirsiniz. Klavyeden METİN komutunu girin.
 • Komut satırında shift+ok (veya Page up/down) tuşları kullanarak daha önce girilen komutlar içinde gezinti yapabilirsiniz.
 • Durum bandını (status bar) kendi arzunuza göre ayarlayabilirsiniz. Durum bandına sağ tıklayın ve hangi ayarları aktif olarak görmek istediğinizi belirleyin.
 • Tel görünüşte çiziminize ister nesne ister katman bazında en tanımlayabiliyor-sunuz. Çizgi enlerini ekranda görebildiğiniz gibi yazıcıdan da enli çizgilerle baskı alabiliyorsunuz. Çizgi enlerini görünür kılmak için (klavyeden) Ayarlar > Gösterim > Değişecek ayarlar > Çizgienleri > Çizgi enlerini göster ayarını açın.
 
Not:
 • Şu an ATI ekran kartlarında gerçek zamanlı boyama işlemindeki tüm görsel efektler desteklenmiyor. Çözüm üzerinde çalışıyoruz.
 • 64 bit işletim sistemli bilgisayarlarda imalat modülü çalışmıyor. Bu konuda da geliştirmeler devam ediyor.


 

0
0
0
Yorum Yaz